HABER DETAYI

1 Ekim 2019 01:52

Oto Cam Tamiri Nasıl Yapılır?

Oto Cam Tamiri Nasıl Yapılır?

Otomobiller, son yüzyıl içerisinde çağımızın en büyük teknolojilerinden biri haline gelmiş, insan ulaşımında büyük bir pay sahibi olmuştur. Gelişmekte olan bu teknolojiyle beraber ise ailelerde bir, hatta birden daha fazla araç bulunur hale gelmiştir. Birçok insan ulaşım için tercih ederken, bazı kişiler için ise araba tutku haline gelerek değer kazanmıştır.

Bu arabalarında, her teknolojide olduğu gibi, parçalarının belli bir ömrü bulunmakta, hor kullanıldığı takdirde çeşitli sorunlar yaratarak soluğu sanayide almaktadırlar. Bu sorunlardan genel olarak rastlanılanlardan bir tanesi ise cam olmaktadır. Araba yan camları oldukça hassastır ve darbe ile paramparça olabilir.

Peki bu camlarda herhangi bir sıkıntı oluştuğu takdirde oto cam tamiri nasıl yapılır?

Her arabanın özellikleri ve markalarına bağlı cam fiyatları değişiklik gösterebilir. Kalitesine göre artmakta olan rakamları, oldukça zahmetli olması ile de işçilik ücretlerinin de yüksek miktar olması nedeni ile cam değişimi oldukça tuzlu bir işlem olmaktadır.

Ancak camlarda herhangi bir çatlak ya da kırık, ileride daha büyük bir sıkıntıya neden olabilmekle beraber, ön camda yaşanılan çatlak ve kırıklarda görüş açısını azaltarak muayenelerde sorun oluşturabilmektedir.

Her ne kadar çatlak camla idare edebilirim gibi düşünceler olsa da, bir darbe daha alması durumunda cam tamamen patlayabilir ve bu da size zarar vererek daha büyük sorunlara sebep olabilmesi ile risk alınmamalıdır.

Oto Cam Nasıl Değiştirilir?

Arabanızın kırık ya da çatlak olan camınızın değişmesi için ilk olarak tamamen çıkarılmalı ve camın yer almakta olduğu zemin hassas bir şekilde temizlenmelidir. Camın girdiği yerlerde yağmur suyuna bağlı olarak paslanmalar oluşmasından ötürü, eğer herhangi bir sorun varsa ilk olarak zımpara ile temizlenmeli daha sonra işlemlere devam edilmelidir. Aksi takdirde cam tam bir şekilde oturmayacak ve sorunları beraberinde getirebilecektir.

Eski ve kırık olan cam tamamı ile çıkarılmasının artından temizlenir ve yenisi aynı yere takılır. Takılmasının ardından çeşitli yapıştırıcılar ile yapıştırılarak sabitlenmesi ve tam olarak oturması için belli bir saat beklenmeli ve sabit kalmalıdır. Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra aracın camı kenarlarından sabitlenecek şekilde bantlanarak bir süre çıkarılmaması önerilir. Böylece cam tamamı ile değişip işlemler tamamlanmış olur.

Oto Cam Değişim Fiyatları

Oto camların değişim için fiyatları araçların marka ve modellerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu değişim için herhangi bir ortalama fiyatın verilmesi zor olsa da tahmini bir şekilde 400 ila 1000 tl arasında genel olarak değişen fiyatlar yer almaktadır. Ancak tabi ki model olarak nadir bulunan kaliteli camlarda bu fiyatlar çok daha fazla artış gösterebilir.

Eğer bu fiyatları karşılayacak durumunuz bulunmuyor ise, yurtdışından ve çeşitli yerlerden çıkma camlar taktırabilirsiniz. Cam değişimi yapan birçok firmada çıkma olarak yan ve ön araba camları bulunmakta ve sıfır camlara göre daha uygun bir şekilde satılarak takılmaktadır. Ancak bu çıkma camlarda genel olarak kaza anından gelen yedek parçalar olmasından ötürü, araçta ilk olarak camların kırılma ihtimalinin yüksek olmasından ötürü, modelinize göre çıkma cam bulmanız biraz zor olabilir. Biz size yine de kaliteli ve sıfır bir camı taktırmanızın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağını söyleyelim.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.