HABER DETAYI

15 Ağustos 2019 17:58

İkinci El Ekspertiz Zorunlu Mu

İkinci El Ekspertiz Zorunlu Mu

Ekspertiz hizmeti belirli bir konuda uzman olan kişinin mal hakkında görüşlerini sunması ile verilen bir hizmettir. Kinci el otomobil alırken de ekspertiz hizmeti alıcılar tarafından sıkça başvurulan bir yöntemdir. İkinci el otomobil almak isteyen bireyler alacakları ekspertiz uzmanlarına götürerek aracın durumu hakkında bilgi alırlar. Ekspertiz uzmanları aracın gerçek kilometresi, araçta boya olup olmadığını, aracın değişen parçalarını belirleyerek ikinci el aracı satın almak isteyen bireylere bilgi verir. Ekspertiz hizmeti sanayilerdeki belirli yerlerde pek çok kişi tarafından verilmektedir.

 İkinci El Ekspertiz Zorunlu Mu?

 İkinci el ekspertiz hizmeti 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Uygulama aracı satan şahısın aracı alan şahısa bir ekspertiz uzmanından aldığı belgeyi teslim etmesi ile uygulanacak. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren ikinci el alım satım ilerinde satıcı akıcıya ekspertiz belgesini göstermek zorundadır. Bu uygulamanın amacı kilometre düşürme, hasar kaydı silme gibi işlemlerle vatandaşı mağdur eden dolandırıcıları engellemek.

 

Ayrıca satıcılar aracın hasar kaydını silerek ve kilometresini düşürerek araç satış fiyatını yüksek tutmaktadır. Böylece aracı alan kişi mağdur hale gelmektedir. Ancak ekspertiz uygulaması ile birlikte bu dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek amaçlanmaktadır. Ekspertiz hizmeti satıcının araç hakkındaki raporunu alıcıya sunması ile uygulanacaktır. Araç alıp satmak isteyen insanların bu uygulamadan haberi olması önem arz etmektedir.

 Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Ekspertiz hizmeti sanayilerde ve çeşitli araç bilgi merkezlerinde verilen bir hizmettir. Ekspertiz uzmanları bu hizmeti verirken arabanın kilometresine, değişen veya boyanan parça olup olmadığına bakarlar. Bunun için çeşitli cihazlar ve makineler kullanırlar. Bu cihazlar aracın motorunu ve gövdesini çeşitli yöntemlerle kontrol ederek aracın kilometresi ve boya olan parçaları hakkında bilgi verir. Bu bilgileri düzenleyen ekspertiz uzmanları bir doküman oluşturarak aracın raporunu sunar.

Alıcı bu rapora göre aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığını, değişen parça olup olmadığını ve boya yapılan yerin olup olmadığını öğrenir. Ayrıca ekspertiz hizmetinde motorun sağlık yüzdesi hakkında da bilgi verilir. Motorun sağlık yüzdesi düşükse aracın kilometresi fazladır dolayısıyla da çok kullanılmıştır. İkinci el aracı satın alacak olan alıcı bu verileri göz önünde bulundurarak aracı alıp almayacağına karar verir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.